بسم الله الرحمن الرحیم

خدا راستی که باعث فتنه و فساد شود دوست ندارد

در این پست قسمتی از سخنان حجت الاسلام فرحزاد را میخوانیم.

حاج آقا فرحزاد: پیامبر عظیم الشان به حضرت علی می‌فرماید:

یَا عَلِیُّ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ أَحَبَّ الْکَذِبَ فِی الصَّلَاحِ- وَ أَبْغَضَ الصِّدْقَ فِی الْفَسَادِ (من ‏لا یحضره‏ الفقیه، ج۴، ص۳۵۲)

یا علی جایی که راستگویی باعث اختلاف شود باعث دردسر شود باعث فتنه شود دعوا درست شود ضرر مالی جانی به کسی برسد این راست گفتن جایز نیست راست گفتنی که باعث ضرر مالی جانی شود فساد ایجاد بکند اختلاف و دو به هم زنی باشد شر به پا شود مثل سخن چین بنده پشت سر شما حرفی زدم یک کسی شنید بیاید به شما بگوید این راست است همان را که شنیده می‌گوید دروغ نمی‌گوید ولی این که فساد ایجاد می‌شود دو دل از هم جدا می‌شوند خدا دوست ندارد مبغوض است خدا راستی که فتنه انگیز است راستی که اختلاف برافکن است راستی که در دل‌ها اختلاف می‌اندازد آتش افروزی می‌کند خدا دوست ندارد ولی دروغی که اختلاف را از بین ببرد صلح و صفا ایجاد بکند یا ضرر مالی جانی که حق ما است دارد پایمال می‌شود اگر راست بگوییم پایمال می‌شود ولی دروغ می‌گوییم جان یک مومن جان خودمان مال مهمی محفوظ شود ناموس کسی گناه کسی مخفیانه کرده حق کسی نیست اگر کسی بگوید فتنه به پا می‌شود خیلی خانواده‌ها مسئله را نمی‌دانند گفتن مسائل ناموسی حرام است به هیچ کس حتی به همسر بسیاری از بزرگان هم شاید همه گفتند فحشا و منکر حق شوهر نیست یعنی حق خانم نیست حق الله است استغفار بکند بعضی‌ها با یک گفتن فتنه و فسادی در فامیل می‌اندازند دیگر دل این مرد یا دل این زن تا آخر عمر پاک نمی‌شود خدا راستی که باعث فتنه و فساد شود دوست ندارد دشمن دارد و دروغی که مصلحت آمیز باشد البته شرح می‌دهیم جایی که مال جان یا به خاطر صلح بین دو طایفه فامیل دو دل‌ها این را خدا دوست دارد قبل از این که بحث صلح را بیشتر رویش مانور می‌دهیم خود راست گفتن و دروغ گفتن را معنا بکنیم احادیثی را بگوییم چون به این راحتی هم نیست که آدم فردا دور بگیرد هر جایی که بگوید من تشخیص بدهم دروغ بگوید موارد استثناء و اضطرار و اورژانسی است دروغ اجازه داده شده است.
 یکی از بدترین من روایاتش را مراجعه کردم یک مقدار جا خوردم در اسلام دروغ این قدر گناه بزرگی است دروغ و کذب بدترین از بدترین گناهان کبیره دروغ گفتن است تعبیر حضرت علی این است که لاسُوءَ أَسوَءُ مِنَ الْكِذْبِ (بحارالانوار، ج 69، ص 259) یعنی در میان بدی‌ها ما بدی بدتر از دروغ گفتن نداریم یا در روایت دیگری حضرت رسول اکرم فرمودند جُعِلَتِ الْخَبَائِثُ فِي بَيْتٍ وَ جُعِلَ مِفْتَاحُهُ الْكَذِبُ (بحارالانوار، ج 69، ص 263)

صداقت قلم دروغ ,گفتن ,فتنه ,باعث ,راستی ,راست ,دوست ندارد ,دروغ گفتن ,باعث فتنه ,مالی جانی ,پایمال می‌شود منبع

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

من و آقای قاضی⁦❤️⁩ راهنما سئو سایت فروش عمده کیف زنانه , کوله مدارس ارزان|تولیدی کیف نیک بگ خرید و قیمت لپ تاپ و انواع لوازم دیجیتالی دانلود کلیپ جدید # ابــــوالــفـضــل ســلـیـمـانــے #